USCIS Göçmen Ücreti Ödemek

USCIS göçmen ücreti ödemek için yapmanız gereken şey aslında diğer bütün işlemlerde olduğu çok basittir fakat yine ingilizce bilmeniz gerektiği için iş biraz karışık görünebilir. Bunu engellemek için yapmanız gerekenleri ve neden yaptığınızı anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bu ücret nedir?

USCIS Immigrant Fee yani Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi Göçmen Ücreti adından da anlaşılabileceği gibi Amerika’ya gittiğiniz zaman sizin için göçmenlik işlemlerinin başlatılıp permanent resident card yani green card’ınızın basılabilmesi için gereken bir ücrettir. Bu ücreti işlemlerinizin daha hızlı tamamlanması açısından Amerika’ya seyahatinizden bir kaç hafta önce yatırmanız iyi olacaktır. Ben tam olarak 1 ay önce yatırdım bakalım işlemlerin hızlılığı açısından benim ne kadar işime yarayacağını gittiğimde göreceğim.

Bu ücreti yatırmazsam ne olur derseniz çok net bir şekilde söyleyebilirim ki kartınız basılmaz sadece girişte pasaportunuza işleyecekleri 10 yıllık visanız ile giriş çıkış yapabilirsiniz ama işlemlerinizin kolaylaşması ve yaşamınızı rahatlıkla devam ettirebilmek açısından social security numaranız ve green card’ınızın ne kadar önemli olduğunu bundan önceki yazılarımı okuduysanız mutlaka görmüşsünüzdür.

Peki nasıl yatıracağım?

Yatıracağın net adres burası fakat buraya gelmeden önce biraz sitede gezeyim ne var ne yok bakayım derseniz benim gibi direk olarak https://www.uscis.gov/ adresine girip bakabilirsiniz. USCIS’ten girdiğinizi düşünürsek https://www.uscis.gov/file-online bu linke tıklayarak LOG IN diyorsunuz ve açılan sayfada CLICK TO PAY THE USCIS IMMIGRANT FEE  yazan butona basıyorsunuz ve çıkan sayfaya CONTINUE dedikten sonra açılan sayfada sizden A-Number yani Alien Number ve Department of State Case ID’nizi istiyor bunlar sizin vize görüşmesinden sonra evinize gelen dosyanın üzerindeki A4 kağıttaki ilk iki sırada yazan bilgiler. O kağıda bakarak bu bilgileri giriyorsunuz ve işleminizi başlatmış oluyorsunuz.

The DOS Case ID and A-Number can be found on the Department of State's 'Immigrant Data Summary' form directly above the Family Name field. An example A Number is: A012345678. Examples of DOS Case IDs are ABC1234567890 or 1234XY1234567

A-Number ve Case ID’nizi girdikten sonra 3 aşamalı bir ekran gelecek ilk aşamada fotoğraftaki ekran karşınıza çıkacak bu ekranda ödeme için iki seçeneğiniz var bir tanesi çek ile fakat çek ile ödeme yapabilmek için Amerika’dan çek hesabınız olması gerekiyormuş o yüzden bu kısım genel olarak kullanılmayan bir kısım sanırım. İkinci kısım ise büyük olasılıkla herkesin kullanacağı kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme kısmı burada bilgilerinizi yanında yıldız olan yerler zorunlu olarak doldurulacak şekilde tamamlayıp bir sonraki aşamaya geçiyorsunuz. Bu aşama sizin onay verip vermediğiniz aşaması. 2. aşamayı da geçtikten sonra para1

3. sayfada ise işleminizin başarıyla tamanlandığını belirten ve size receipt kısmının çıktısını almanızı öneren bir sayfa geliyor. Çıktısını alamasanız bile o an için sayfayı pdf olarak bilgisayarınıza kaydetmeniz ilerisi için kolaylık olabilir. Her alışverişinizde fiş, fatura alıp bir süre ne olur ne olmaz diyerekten saklamanız gerektiği gibi bunu da bir alışveriş olarak düşünebilirsiniz kart almak için para veriyorsunuz ve fişinizi saklıyorsunuz.

 

Bütün işlemlerinizi yaptınız parayı yatırdınız şimdi ne olacak diyorsanız. Amerika’ya gidene kadar hiçbir şey olmayacak. Olay Amerika’ya giriş yaptıktan sonra başlıyor. Giriş yaptığınız anda bilgileriniz sisteme gönderiliyor ve kartınız sizin için hazırlanmaya başlıyor. Sitede olan bir uyarı eğer 45 gün içerisinde kartınız vermiş olduğunuz adrese gelmediyse USCIS ofisine ulaşıp sorununuzu iletmeniz gerekiyor.

Kartınız henüz gelmedi ama artık bulunduğunuz yerde ikamet etmiyorsunuz o zaman yine uscis.gov adresinde kartınızın gönderileceği adresi değiştirebiliyorsunuz. Adresiniz ilk gittiğinizde bütün işlemleriniz için çok önemli olduğu için eğer adresinizi değiştiriyorsanız bunu site üzerinden de mutlaka yapın ki sorun yaşamayın.

Ben yukarıda da söylediğim gibi tam olarak 1 ay öncesinden parayı yatırdım 28 Haziran’da uçağım var ve dönüşüm yine 30 gün sonra, bakalım 30 günlük süre Green Card’ımın gönderilmesi için yeterli bir süre olacak mı.

8 Comments

Bir Cevap Yazın