Ucuz Uçak Bileti Bulmak

Ucuz uçak bileti bulmak yurtdışı yolculukları için en önemli ihtiyaçlardan birisidir. Malum uçak vergilerinin çok fazla olması sebebiyle uçak biletleri biletleme fiyatlarından oldukça yüksek fiyatlara satılmaktadır. Bunun için bilet fiyatının minimum halini denk getirip almak tatilinizi daha uygun hale getirmenizi böylece ulaşıma vereceğiniz paradan kısarak eğlence ve gezmenize daha çok imkan sağlayacaktır.

Uygun fiyata bilet almak için dikkat etmeniz gerekenleri sıralayacak olursak;

*Öncelikle ilk yapmanız gereken şey ben şu tarihte orada olmalıyım yerine şu tarihler arasında orada olursam iyi olur mantığına sahip olup seyahat vakitlerinizi esnek tutmak. Bu sayede en büyük probleminizi çözmüş olursunuz. Tek günün fiyatına mahrum kalmaktansa belli aralıktaki günlerden en uygununu seçebilirsiniz.

*Biletlerinizi uygun zamanlarda alın. Hafta ortasına aldığınız uçuz haftasonuna aldığınız uçuştan daha uygun olacaktır çünkü herkes cuma işten çıktıktan sonra uçağa atlayıp bir yerlere gitmeyi isteyebilir ama hafta ortasına aldığınız uçuş dolması için fiyatları daha uyguna çekilecektir. Bunun için de salı ve çarşamba günleri en uygun günlerdir.

*Biletinizi 18-28 gün arasında alın. 6 ay önceden biletinizi almanız sizin için çok kar sağlamayacaktır fakat uçuşunuza 1 ay kala almak en uygun zamanı olacaktır. Böyle fiyat aralığı dengelenmiş ve hangi uçuşun dolu olup olmayacağı yaklaşık olarak belli olmuştur o yüzden fiyatlar minimum aralığına düşmüştür ve alınmak için sizi bekliyordur. Acımayın alın (: Ama en uygun fiyatlar 16-28 arasında oluyor desem de gideceğiniz destinasyon yoğun bir destinasyonsa 18-28 arası biraz geç kalabilir bu durum 6 ay öncesine kadar geri dönük aramaya başlayabilirsiniz. 6 ay öncesinden başlayarak fiyat aralıklarına dikkat ederek en uygun bulduğunuz anda alabilirsiniz.

*Çok yoğun olmayan destinasyonlar için biletinizi geç almanız işinize yarayabilir. Havayolu şirketleri doğal olarak boş uçmak istemediklerinden kalan koltukları doldurmak için son günlerde ekstra indirim yaparak normalden daha uygun fiyata kalan biletlerini elden çıkartabilirler. Riskli bir durum olsa da kimi zaman oldukça işinize yarayabilir. Bu haftasonu bir yerlere kaçalım diye düşündüğünüzde o günki uçuşlara bakmakta fayda var.

*Sık kullandığınız bir hava yolu olsa da ucuza uçmak için farklı havayolu şirketlerinin fiyat aralıklarına göz etmek mantıklıdır. Bazı destinasyonlara belli başlı havayolları ekonomik uçuşlar sağlayabilmekteler. Bu budget travel sitelerini takip etmek oldukça kazançlı olabilir. Ama bu tür havayolu firmaları genelde ucuz biletleri valiz kapasitesinden kısarak verdikleri hatta kimi zaman hiç valize izin verilmediği direk valizin ekstra olarak ücretlendirildiği için bilet alırken bilet ücretine dahil olan hizmetleri inceledikten sonra alış yapmak sizin hayrınıza olacaktır. Uçuşunuza gittiğinizde checkin yaparken bu valize 100$ ödeyeceksiniz dediklerinde şok yaşamazsınız en azından.

*Direkt uçuşlar yerine alternatif rotalar, aktarmalı uçuşlar kimi zaman daha uygun olmaktadır. Hatta pasaportunuza ya da vizenizin durumuna göre aktarma süresini uzatarak aktarma yaptığınız şehri de gezme şansınız olabilir. Ben Paris dönüşü Amsterdam aktarmalı alıp Amsterdam’ı gezerek geri dönmüştüm mesela öyle bir rota işinizi görebilir. Amerika için de aynı şekilde Amsterdam aktarması ya da Toronto aktarması ile biletler direkt uçuşlardan genelde daha uygun olmakta. Hatta kimi zaman Antalya ya da İzmir’den kalkan İstanbul aktarmalı uçuşlar neredeyse İstanbul’dan kalkan uçuşun yarı fiyatına temin edilebiliyor.

*Havayolu şirketlerinin mail listelerine kayıt olursanız anlık olarak yapılan indirimlerden haberdar olmanızı kolaylaştırarak beklediğiniz herhangi bir rotada olan indirimden hızlı bir şekilde yararlanmanıza sebep olur.

*Farklı firmaların bilet satışını gerçekleştiren arama motoru sitelerinden fiyat alarmı ekleyerek beklediğiniz destinasyon ucuzladığında alma şansınız olabilir. Bunun için momondo, skyscanner, aerobilet gibi siteleri takip etmek işinizi çok kolaylaştıracaktır.

*Mil programları havayollarınını frequent flyer diye isimlendirdiği müşterilerinin uçuşlarından kazandığı miller ile uçuş ya da sınıf yükseltmesi yapabildiği programlardır. Bunlar için bankaların anlaşmalı olduğu havayolları ile verdikleri kredi kartlarını almak kredi kartı kullanananlar için iyi bir yöntem olabilir ama bu aylık 100 200tl’lik alışverişlerinizle pek bir işinize yaramaz bu sistem daha çok alışverişlerinin tamamını kredi kartlarından yapan ve yüklü meblağlarda alışveriş yapabilecek duruma sahip olan üyeler için geçerlidir. Bunun dışında frequent flyer programında ne kadar üst seviyede olursanız kazanacağınız mil de o kadar yüksek olacaktır ama üst sınıfa geçmek için de biriktirmeniz gereken mil sayısı da aynı derece yüksektir. O yüzden bilet alırken öncelik olarak frequent flyer programına dahil olduğunuz havayolundan uygun fiyatlı bilet bulmaya çalışmak uzun vadede oldukça işinize yarayacaktır.

 

Yazmadığım aklıma gelmeyen ama sizin aklınıza gelen ben şöyle yaptım şu kadar uyguna aldım dediğiniz yollar varsa onları da duymak güzel olur.

Bir Cevap Yazın