TOEFL Sınavı Nedir?

“TOEFL Sınavı (Test of English as a Foreign Language, Türkçe: Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı), standart Amerikan İngilizcesiniüniversite düzeyinde kullanabilme ve anlayabilme yeteneğini ölçen bir sınavdır. Pek çok Amerikan ve İngilizce eğitim veren üniversite başvuruculardan bu sınavı ister. Dünyanın çoğu ülkesinde yılda birkaç kere verilen bu sınavı ABD‘de Educational Testing Services şirketi düzenler.” – Wikipedia

Asıl konumuza girmeden önce TOEFL’in açılımının ne olduğunu yukarıda Wikipedia tanımıyla yazdım ki kafalarda biraz netleşsin. TOEFL üç farklı tip sınav yapmaktadır. Bunlar, TOEFL CBT, TOEFL PBT ve TOEFL IBT. CBT(Computer Based Test), IBT(Internet Based Test) uygulamasından sonra ortadan kalkmış durumdadır. PBT(Paper Based Test) ise yavaş yavaş kalkmaktadır bunda IBT’ye göre daha fazla soru vardır ve puanlama sistemi IBT’den oldukça farklıdır. Şu an en yaygın ve en geçerli olarak kullanılanı ise IBT’dir.

TOEFL, Amerika’da herhangi bir üniversitede okumak istiyorsanız başvurmadan önce girmeniz gereken sınavlardan bir tanesi. Amerika haricinde de dünyanın en geçerli olan sınavlarından bir tanesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Her üniversite ya da her kurumun kendi istediği bir TOEFL skoru vardır ve başvuru aşamasında sizden bu skoru geçtiğinizi belgelemenizi ister. Ülkemizde uygulanan YDS gibi “ben xx puanını aldım buyrun” demek yerine sınav başvurusunda hangi okullara, kurumlara skorunuzun gönderilmesini istediğinizi kurum kodu girerek belirtirsiniz ve skorunuzu siz değil de TOEFL sınavını uygulayan ETS istediğiniz kuruma gönderir.

Sınava kayıt işlemleri www.ets.org/toefl adresinden kullanıcı kaydı oluştururarak yapılmakta. Sınavlara iki sınav başvurusu arasında 15 günden az olmamak kaydıyla istediğiniz kadar girebiliyorsunuz fakat sınav ücretleri TL üzerine vurulduğunda oldukça yüksek olduğu için harcayacak çok paranız yoksa sürekli girmek yerine çalışıp girmenizi tavsiye ederim. Çünkü sınav ücreti 185 $. Sınav yeri olarak Türkiye’nin bir çok şehrini seçebilirsiniz. Eskiden kağıt üzerinde ya da CBT olduğu zamanlarda bu biraz daha zor bir durummuş fakat şu anda neredeyse tamamı IBT haline döndürüldüğü ya da döndürülmeye çalışdığı için hem sınav aralıkları hem de sınav şehirleri oldukça sıklaşmış durumda. Sınav yerinizi ve tarihinizi seçip paranızı yatırdıktan sonra sınav tarihinizi bekliyorsunuz. Ödeme işlemi online olarak kredi kartı ile gerçekleştirilebilmekte olduğu için sınava kayıt olmanız yaklaşık 5 dakikanızı alıyor.

Dünyada şu anda geçerliliği neredeyse bütün ülkelerce kabul edilen iki sınav var. Bunlardan bir tanesi IELTS bir diğeri TOEFL. IELTS, İngiltere’nin dil sınavıdır. Teoride TOEFL ile aynı amaca hizmet etseler de uygulamalarında farklılıklar vardır. Ben sadece TOEFL’a girdiğim için IELTS ile ilgili pek detaylı bir bilgi paylaşamayacağım ne yazık ki.

Sınav Nasıl Olur?

Şimdi gelelim TOEFL’in detaylarına; sınav 4 bölümden oluşmaktadır.

Bunlar;

Reading: 0-30 puan

Listening: 0-30 puan

Speaking: 0-30 puan

Writing: 0-30 puan

Total: 0-120 puan

Puanlamalar Reading ve Listening kısında doğru cevap üzerinden, Speaking’de partlar başına 0-4 arası puan verilerek ve bunları 30’a uyarlanmasıyla, Writingde 2 part hepsi kriterlere göre ayrı ayrı değerlendirilmesiyle hesaplanır.

Ülkemizde yüksek lisans başvurusu yapmak için genellikle 75 üzeri bir puan istenmekte. Amerika’daki okullar da genel olarak minimum 80 puan ve üzerini kabul etmekteler.

Reading

Bu kısımda size verilen parçaları belli bir sürede okumanız ve okuduğunuz parçaya bağlı kalarak verilen soruları cevaplamanız gerekmektedir. Alışık olduğumuz ingilizce sınavları gibi olduğu için en rahat puan alabileceğiniz kısmı burasıdır. Durumu göre 3 ya da 4 parça gelir, süre olarak 60-80 dakika arası ve soru olarak 36-56 soru karşınıza çıkar. Parçalar her zaman akademik bir konu hakkındadır. Bunlar; çevre, eğitim, arkeoloji, jeoloji, sosyoloji, psikoloji, vb. konularda olabilir. Parça uzunlukları oldukça uzun olduğu için sıkabilir fakat ilk okumada parçanın ana fikrini anlamak soruları cevaplamanızı kolaylaştıracaktır. Eğer normal hayatınızda da böyle konularda makale, dergi okumayı seviyorsanız bu bölümde pek sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Çalışmak için tek yol okumak. Aldığım puan 27.

Listening

Bu kısım biraz alışkanlığa dayalı olduğu için eğer çok ingilizce müzik dinleyip, film, dizi izlemiyorsanız pratik yapmanız gerekecektir. Bu bölümde 60-90 arası süren ders anlatımları, diyaloglar, tartışmaları dinleyeceksiniz. Bazı sorularda önce ders anlatımı daha sonra diyalogu dinleyip ona göre cevaplamanız, bazı sorularda sadece dersi dinleyip cevaplamanız istenir. Konuşmalar ve ders anlatımları yaklaşık olarak 5 dakika civarında sürer ve bu süre sonunda sizden o konuşma ya da dersle ilgili 10-12 soru cevaplamanız istenir. Eğer dinlediğinizi anlamadıysanız o zaman ne yazık ki sallayarak pek tutturabileceğiniz sorular sorulmaz.

Bu kısım için çalışmanın ve yüksek not almanın en güzel yolu dinlerken not tutmayı öğrenmeniz. Özetleme yapmanız ve konuşmalardan anlık not alabilmeniz soruları cevaplamınızı inanılmaz rahatlatacaktır. Her partın kendisine göre belli ve hiç değişmeyen tipleri vardır mesela ders anlatımında bir ana fikir ve bunu destekleyen 3 örnek, ders anlatımının devamında dinlenen diyalogta mutlaka ders anlatımındaki konulara ters 3 ters örnek bulunmaktadır. Bunları bilirseniz not tutmanız gereken yerin farkında olursunuz ve rahatlıkla yüksek puan alabilirsiniz. Kısaca; not tutun, özetleyin. Aldığım puan 28.

Speaking

Ben ve tanıdığım çoğu insanın en büyük problemi bu kısımda. Eğitim sistemimiz ve yaşadığımız coğrafya sebebiyle teorik olarak ilkokuldan itibaren öğrendiğimiz ingilizceyi ne yazık ki pratik olarak kullanma fırsatına sahip olamıyoruz. Bu sebepten anlasak da dinlesek de anladıklarımızı ifade etme kısmında sorun yaşıyoruz. Benim en düşük puan aldığım ve sınavdan önce de en çok korktuğum bölüm burasıydı ki korktuğum başıma geldi. Bu kısımda 6 soru soruluyor.

İlk iki soru kendinize göre cevap verdiğiniz en sevdiğiniz insan, en harika tatil, en beğendiğiniz yazar gibi bir soru ve bir problem ya da bir durum verilip bu durumda siz olsaydınız a’yı mı yoksa b’yi mi tercih ederdiniz şeklindeki sorulardır. Bu tip sorulara eğer sınava kadar çok vaktiniz varsa kendiniz cevapları evde alıştırma yaparak hazırlanabilirsiniz. Ama benim gibi sınava başvurduğunuz tarihten 15 gün sonra girecekseniz böyle bir imkanınız ne yazık ki olmuyor. Diğer sorular ya bir metini okuyup sonra o metin hakkında bir konuşmayı dinleyip arasında bağlantı kurmanızı ya da sadece bir konuşma dinleyip o konumanın ne hakkında olduğu ve sonuçlarını listelemenizi ya da konuşmadaki kişinin bakış açısını aktarmanızı istemektedir.

Toplam 20 dakika sürer. Speaking kısmı için eğer günlük hayatınızda ya da bir şekilde birileriyle normalde ingilizce konuşmuyorsanız sorun yaşamanız olası bir bölüm o yüzden sınava girmeden önce uzun bir vakit bıraktığınızdan ve konuşacak birilerini bularak akademik konular üzerinde yeterince pratik yaptığınızdan emin olun. Aldığım puan 20.

Writing

Sınavın bu kısmına geldiğinizde beyniniz büyük ihtimalle oldukça yorulmuş olacaktır. Çünkü buraya kadar geldiğinizde 3 saattir sınav oluyor olacaksınız. Bu gözünüzü korkutabilir fakat pratik yaparak bu sorunu çözebilirsiniz sanırım. Bu kısım iki bölümden oluşuyor. Birinci kısım “integrated task” adı verilen bir okuma ve bir dinleme yaptıktan sonra bunlar arasındaki ilişkiyi gözler önüne sermenizi isteyen 250-300 kelimelik bir kompozisyon yazmanızı ister. İkinci kısımda ise bir konu verilir ve bu konuyu destekleyen ya da karşıt duran görüşünüzü savunmanızı isteyen 300-400 kelimelik bir kompozisyon yazmanızı ister.

İlk kısımda okuma parçasında bir fikir ve bu fikri destekleyen 3 farklı örnek verilir, konuşmada ise bu 3 fikre tam ters 3 örnek verilir. siz konuşma ve okuma parçasını birbirine bağlamanız bahsedilen fikirleri örnekleriyle birlikte net bir şekilde aktarmanız istenir. sadece okuma parçasına göre cevap yazarsanız pek bir puan alamazsınız burada önceliğiniz dinleme kısmında olmasına özen gösterin. ikinci kısımda savunduğunuz fikiri seçin ve seçtiğiniz fikri destekleyen 3 alt fikir ve bu alt konulara uygun bir ya da ikişer örnek ekleyin. Böylece yüksek bir puan elde edebilirsiniz ve kesinlikle neler yazdığınızı yazdıktan sonra dönüp okuyun. Ben 20 dakika kala bütün sınavı bitirmiş olmama rağmen geri dönüp okumadım çünkü artık okuyacak halim kalmamıştı bir an önce sınavdan çıkmak istiyordum o yüzden geri dönüp kontrol etmedim. Aldığım puan 22.

 

En önemlisi sınava az biraz zaman kala girmek yerine en az 3 ay kendinize çalışma süresi koyun ve ondan sonra sınava girin. Taktikleri öğrenin, pratik yapın, uygulayın.

 

Aklınıza takılan TOEFL ile ilgili sorular varsa yorum olarak bildirebilirsiniz.

2 Comments

Bir Cevap Yazın