New York’ta Bir Hafta

New York ’ta bir hafta geçirmek büyük ihtimalle dünyanın herhangi bir yerinde bir hafta geçirmekten biraz daha pahalıdır. Uçaktan indiğim andan itibaren para harcamaya başladım ki bunlar keyfi değil sadece zaruri ihtiyaçlar. Harcamaları ve yaklaşım fiyatlarını açıklamak gerekirse öncelikle burada kalacağınız zamanı göze alarak bütçenizi ayarlamanız mantıklı olacaktır. Vereceğiniz en büyük ücret konaklama ücreti olacak, konaklayacağınız yerin lokasyonuna, kaç kişilik odada kalacağınıza göre 50$’dan sonsuza kadar yükselebilecek bir aralık belirleyebilirsiniz mesela dün yürürken aylık kirası 110000$ olan bir ev gördüm. Ben kalacak yer konusunda biraz şanslıyım.

New York’ta ulaşım çok kolay metro ve tren sistemi şehrin en ücra köşelerinden en kalabalık noktalarına kadar 24 saat çalışıyor o yüzden aylık ya da haftalık metrocard almanız çok işinize yarar haftalık ya da aylık haricinde para da yükletebiliyorsunuz bu tamamen sizin ne kadar kullanacağınıza bağlı, ben kaybetme ihtimalimi düşünerek aylık için 20kusur dolar vermek yerine kaybolursa daha az üzlüeceğim haftalık metrocard aldım bunun fiyatı 30$ yani 30$ verip New York’da bulunan tüm metro, tren vs kullanabiliyorsunuz. Şimdi türk olduğumuz için bir kaç kişi geldiğimizde tek kart alıp hepimiz binsek 30$’a kurtarsak diye düşünüyorsanız düşünmeyin çünkü yapamazsınız. Aynı istasyondan aynı anda kart okutursanız geçersiz olacağı için bankoların ötesine geçemezsiniz aklınızda bulunsun. Ben metro kullanmam diyenlerdenseniz o zaman şehrin her yerinde bir kaç dakikada önünzde olacak uber araçları var onları kullanabilirsiniz taksiden biraz daha ucuz oluyorlar. Metro hattı çok büyük ve karışık diye düşünüyorsanız da akıllı telefonunuzdan appstore ya da google playe girerek TRANSIT isimli metro uygulamasını indirerek gideceğiniz yeri yazıp oraya hangi hatları ne şekilde kullanacağınızı yazarak gidebilirsiniz. İnanılmaz bir kolaylık sağlıyor. Kaybolma şansınız yok gibi bir şey.

image

Ulaşımdan sonra biraz yeme-içmeye girelim.

 

Ulaşım ne kadar uygunsa yeme içme o kadar pahalı. Aslında normal şartlarda Amerika’da yaşayan maaşını dolar üzerinden alana birisi için çok fazla olmasa gerek fakat benim gibi parasının çok değersiz olduğu Türkiye’den geliyorsanız ödediğiniz her hesap gözünüze batabilir. Türk kafasıyla düşünmeyip burada yaşayıp para kazanacağınızı düşünürseniz çok sıkıntı yaşamazsınız sanırım. Basit bir sandviç 5-10$ arasında aynı şekilde hamburger vs gibi fastfood ürünlerinin tamamının fiyat aralığı 8-18$ fakat burada tax ve tip uygulaması türkiyedekinden oldukça farklı. Sokakta gördüğünüz hiçbi tabelada aslında ödeceğiniz ücret yazmaz. Mesela 8,99$’a sandviç gördünüz girdiniz içeriye siparişinizi verdiğin hesap geldi 9,55$ bir de oturarak yediyseniz tip vermek zorundasınız. Bazı fişlerin üzerinde yaklaşık verilebilecek tipler görünür %15 için …. %20 için …. Yazar kolaylık olsun diye ama genel olarak minimum ödediğiniz hesabın %10-20 aralığında bir tip bırakmak zorundasınız. Neden böyle bir zorunluluk var gerçekten bir fikrim yok ama böyle bir uygulama var ödemeyince duruma göre arkanızdan tipi unuttunuz diye gelebilirler o duruma düşmemek için %10 verin kurtulun (: yani 8,99$ olarak gördüğünüz sandviç için ödediğiniz hesap oldu 10,55$ bunara göre yaklaşık bir değer hesaplayabilirsiniz. New York için tax oranı %8,875. Bu her eyalette değişiyor mesela hemen karşısındaki New Jersey’de %5 civarı alt tarafındaki Delaware’de vergi yok falan böyle anlamsız bir eyalet ve yasa sistemi işte.

image

Kısaca Sadece doymuş olmak için yiyecekseniz 10$ eğer doğru düzgün bir yere oturayım et falan yiyeyim derseniz 30$ gözden çıkartarak oturun derim sonra sürpriz yaşamamak için. Bunun dışında arasokaklarda 99 cente dilim pizza veren yerler de var ama henüz denemediğim için yorum yapamıyorum. Yediğim yerler gezdiğim ve gördüğüm yerler ile ilgili yazımı ileride yazacağım.

Bir Cevap Yazın