Green Card 2018 Başvurusu – Sonuçları


GÜNCELLEME – Green Card 2018 sonuçları 2 Mayıs 2017 tarihinde https://www.dvlottery.state.gov/ adresinden açıklanacaktır. Eğer başvurunuzu 2016 Ekim- Kasım arasında yaptıysanız sonuçlarınızı siteden kontrol edebilirsiniz. Bol Şans!


Green Card 2018 başvuruları başlıyor. Daha önce bu konu ile ilgili bir yazı yazmış olmama rağmen bu sene bir çok soru geldiği için tekrar yazma ve bu seneki kurayla ilgili yapılan değişiklik ya da güncellemeler ile ilgili bilgi verme ihtiyacı duydum.

Green Card nedir diye tekrar özetlemek gerekirse; Amerika Birleşik Devletleri’nin Diversity Visa adı altında Amerika’ya göçmek isteyen dünya vatandaşlarının özel bir yetenek aranmadan kura yöntemi ile belirlenerek Permanent Resident statüsü almasını sağlayan bir karttır.

Kuraya katılabilmek için sadece iki koşul vardır;

  1. DV programına katılım için başvuruya uygun ülkelerden birinin yerlisi olmalısınız. Şanslıyız ki ülkemiz bu listelerin içerisinde o yüzden ilk koşulu sağladığımızı rahatlıkla belirtebilirim.

2. Her başvuru sahibi DV programının gereklilikleri olan eğitim ve meslek koşullarını aşağıdaki şekilde yerine getirmelidir:

  • Lise veya dengi bir eğitim görmüş olmalı, 12 yıllık resmi ilk, orta ve lise eğitiminizi tamamlamış olmalısınız; VEYA
  • Son 5 (beş) yıl içinde eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmalısınız. İş deneyimlerinin yeterlik ve denkliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı’nın O*Net veri tabanı kullanılacaktır.

Eğer 2. koşuldaki seçeneklerden herhangi birini sağlıyorsanız o zaman green carda başvurabilirsiniz demektir.

Bu kısmı geçtikten sonra ne zaman başvuracağız derseniz Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinde yazdığı şekliyle “DV-2018 Program: Online registration for the DV-2018 Program begins on Tuesday, October 4, 2016 at 12:00 noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), and concludes on Monday, November 7, 2016 at 12:00 noon, Eastern Standard Time (EST) (GMT-4).” yani başvurular 4 Ekim’de başlayacak ve 7 Kasım’da bitecek.

Başvuru tarihlerini de verdikten sonra başvuru esnasında nelere ihtiyacınız var onlara bakalım.

“E-DV başvurunuzu tamamlamak için aşağıdaki bilgileri vermeniz gerekmektedir:

1. İSİM – Soyisim, ilk isim, orta isim. Adınız pasaportunuzda geçtiği şekliyle yazılmalıdır.

2. CİNSİYET – erkek veya kadın

3. DOĞUM TARİHİ – gün, ay, yıl

4. DOĞDUĞUNUZ ŞEHİR – Pasaportunuzda geçtiği şekliyle yazılmalıdır.

5. DOĞDUĞUNUZ ÜLKE – Doğum yerinizin şu anda bağlı olduğu ülkeyi yazınız..

6. DV PROGRAMINA KATILIM İÇİN UYGUN OLDUĞUNUZ ÜLKE – Programa katılım için uygunluk ülkeniz normal şartlarda doğduğunuz ülke olacaktır. Uygunluk ülkeniz yaşadığınız yerle ilgili değildir. Eğer DV programına katılıma uygun olmayan ülkelerden birinde doğmuşsanız başka bir ülke kotasından yararlanıp yararlanamayacağınızla ilgili Sıkça Sorulan Sorular’a bakabilirsiniz.

7. KATILIMCI FOTOĞRAF(LAR)I –. Kendinizin ve eğer varsa eşiniz ve tüm çocuklarınızın son altı ay içinde çekilmiş fotoğraflarını eklediğinizden emin olunuz. Fotoğrafla ilgili teknik açıklamalara bakınız. Halen Amerikan vatandaşı ya da Yeşil Kart sahibi olan eş ve çocuklarınızın fotoğraflarını eklemeniz gerekmemektedir; ancak eklemeniz herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Detayli bilgi için Sıkça Sorulan Sorular’a bakabilirsiniz. Grup fotoğrafları kabul edilmeyecektir; her bir birey için ayrı fotoğraf eklenmelidir. Fotoğraflarınızın son altı ay içinde çekilmiş olmadığı, üzerinde oynanmış olduğu ya da istenilen özelliklerde olmadığı durumlarda başvurunuz geçersiz sayılabilir ya da vize başvurunuz reddedilebilir. Detaylı bilgi için teknik açıklamalara bakınız

8. POSTA ADRESİ – Postayı alacak kişinin adı, Açık adres 1. satır, Açık adres 2. satır, Şehir/Kasaba, Bölge, Posta kodu, Ülke.

9. ŞU ANDA YAŞADIĞINIZ ÜLKE

10. TELEFON NUMARASI – Tercihe bağlı

11. E-POSTA ADRESİ – Doğrudan erişiminiz olan bir e-posta adresi veriniz. Kurayı kazanmanız durumunda bu adrese herhangi bir bildirim yapılmayacaktır. Ancak kurayı kazanırsanız ve Başvuru Durumu Kontrol web sitesi üzerinden kazandığınıza dair yapılan bilgilendirmeye cevap verirseniz Dışişleri Bakanlığı ile olacak daha sonraki yazışmalarınız e-posta yolu ile olacaktır ve göçmen vize görüşmenizle ilgili detayların Başvuru Durumu Kontrol sayfasında mevcut olduğu bilgisi de size eposta yoluyla bildirilecektir. Detayli bilgi için Sıkça Sorulan Sorular’a bakabilirsiniz.

12. BUGÜN İTİBARİYLE TAMAMLAMIŞ OLDUĞUNUZ EN SON EĞİTİM SEVİYESİ NEDİR? Aşağıdakilerden hangisinin şu ana kadar almış olduğunuz en son eğitim düzeyi olduğunu belirtmelisiniz: (1) Sadece ilkokul, (2) Lise terk, (3) Lise diploması, (4) Meslek yüksekokulu, (5) Üniversite terk, (6) Üniversite diploması, (7) Yüksek lisans terk, (8) Yüksek lisans diploması, (9) Doktora terk, (10) Doktora diploması. Detayli bilgi için Sıkça Sorulan Sorular’a bakabilirsiniz. 4

13. BUGÜN İTİBARİYLE MEDENİ HAL – Bekar, evli ve eşi Amerikan Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi olmayan, evli ve eşi Amerikan Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi, boşanmış, dul, yasal olarak ayrı yaşayan. Eşinizin ismini, doğum tarihini, cinsiyetini, doğduğu şehri, doğduğu ülkeyi ve fotoğrafını başvurunuza ekleyiniz. Eşlerin başvuru formuna eklenmemesi esas başvuru sahibinin vize görüşmesi sırasında diskalifiye olmasına sebep olacaktır. Bu durumda başvuruya dahil edilen tüm aile fertlerinin vizeleri de reddedilecektir. Vizeye başvurmadan önce boşanmayı planlıyorsanız dahi başvurunuzda eşinizin adını belirtmeniz zorunludur. Amerikan Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi eşler için DV vizesi gerekmemektedir, ancak eşlerinizi başvurunuza eklemeniz herhangi bir sorun teşkil etmez. Detaylı bilgi için Sıkça Sorulan Sorular’ın aile bireyleri kısmını inceleyiniz.

14. ÇOCUKLARIN SAYISI – Başvuru formunda sizinle birlikte ikamet etmiyor veya DV programı ile göçmenlik hakkı almak istemiyor olsalar bile 21 yaşından küçük ve evli olmayan tüm çocuklarınızın isimlerinin, doğum tarihlerinin, cinsiyetlerinin ve doğdukları şehir ve ülke bilgilerinin yer alması ZORUNLUDUR. Her çocuğunuz için aynı teknik özelliklere sahip fotografları da yüklemeniz gerekmektedir. Lütfen aşağıda listelendiği şekilde çocuklarınızı eklediğinizden emin olunuz:

 Hayatta olan 21 yaşından küçük ve evli olmayan tüm öz çocuklar;

 Sizin tarafınızdan evlat edinilmiş hayatta olan 21 yaşından küçük ve evli olmayan tüm çocuklar ve;

 Hayatta olan, evli olmayan ve DV başvurusunun yapıldığı tarih itibariyle 21 yaşını doldurmamış tüm üvey çocuklar. Çocuğun ebeveyniyle yasal olarak ayrılmış olsanız ya da çocuk sizinle yaşamıyor veya ABD’ye göç etmeyecek olsa dahi elektronik başvurunuza eklenmelidir. Evli ve 21 yaşın üzerindeki çocuklar DV programına uygun değillerdir. Ancak, Çocuk Statüsünü Koruma Kanunu (Child Status Protection Act) bazı durumlarda 21 yaşını doldurmuş çocukları koruma altına almaktadır. Eğer DV başvurunuzu evli olmayan çocuğunuz 21 yaşını doldurmadan önce yaptıysanız ancak çocuğunuz vizenizi almadan 21 yaşını doldurduysa, yasa kapsamındaki koşullar sağlandığı takdirde çocuğunuz vize işlemleri sırasında 21 yaşının altındaymış gibi muamele görebilir.

ABD vatandaşı veya yeşil kart sahibi çocukların DV vizesine ihtiyaçları yoktur ve kendilerine vize verilmeyecektir. Bu durumda olan çocuklarınızı başvurunuza eklediğiniz veya eklemediğiniz takdirde başvurunuz diskalifiye olmayacaktır. DV koşullarına uygun olan bütün çocuklarınızı başvuruya eklemediğiniz takdirde, vize görüşmesi sırasında başvuru sahibi diskalifiye olacaktır ve dosyadaki tüm aile fertlerinin başvuruları reddedilecektir. ”

Yukarıdaki bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra başvurunuzu onaylayıp kazananların açıklanmasını beklemeniz kalıyor.

Son olarak,

Başvurunuz esnasında size Confirmation Number veriliyor bu numarayı kesinlikle kaybetmemelisiniz çünkü sonuçların kontrolü bu numara ile yapılmakta ve herhangi bir sebeple kaybetmeniz halinde yenisini temin edemiyorsunuz. O yüzden bir kaç tane çıktısını alıp evin belli yerlerine koymak ya da ekran görüntüsü alıp bir kaç klasöre yerleştirmek hatta ne olur ne olmaz mail adreslerinize bu görüntüleri göndermeniz hayrınıza olacaktır.

Konular hakkında detaylı bilgi almak için sitenin Green Card kategorisindeki yazıları inceleyebilirsiniz.

12 Comments

Bir Cevap Yazın