DV-2019 Green Card Kurası Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler

DV-2019 Programı online kayıtları 3 Ekim 2017’de başlayacak ve 7 Kasım 2017’de bitecektir.

 

DV-2019 Program: Online Registration

DV-2019 Program: Online registration for the DV-2019 Program begins on Tuesday, October 3, 2017 at 12:00 noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), and concludes on Tuesday, November 7, 2017 at 12:00 noon, Eastern Standard Time (EST) (GMT-4).

 

Başvurular sadece http://www.dvlottery.state.gov adresinden ulaşılabilen DS-5501, Elektronik DV başvuru formu (E-DV) doldurularak yapılabilir. Eksik başvuru formları geçersiz sayılacaktır. Elektronik başvuru formunu doldurmak ücretsizdir.

Kişilerin başvurularını vize danışmanlarının, vize aracılarının ya da onlar adına başvuru yapmak isteyen diğer kişilerin yardımları OLMADAN kendilerinin yapmalarını önemle tavsiye ederiz. Eğer bir aracıdan yardım alacaksanız, başvurunuzun yapıldığı sırada orada bulunmalı, soruların cevabının doğru olduğunu teyit etmeli ve başvuru tamamlanınca gelen onay sayfasını ve size özel onay/konfirmasyon numaranızı mutlaka almalısınız. Elektronik konfirmasyon numarası daha sonra E-DV web sitesinden kurayı kazanıp kazanmadığınızı öğrenmeniz için gereklidir. Bu numara olmadan başvurunuzun durumunu öğrenebileceğiniz sisteme erişiminiz olmayacaktır. Bahsedilen bu aracılar veya danışmanlar, daha sonra yasal olmayan bir şekilde sizden para talep etmek amacıyla konfirmasyon numaranızı kendilerinde saklamak isteyebilirler. Lütfen bu bilgileri saklamayı öneren kişilere karşı dikkatli olunuz. Ayrıca elektronik başvuru formunda vermiş olduğunuz e-posta hesabına da erişiminiz olmasına dikkat ediniz.

Ayrıca Çeşitlilik Göçmen Vize programı ile ilgili tanıtım bilgisi içeren ve başvurunuzu yaparken adım adım rehberlik veren videomuzu seyretmek isteyebilirsiniz. Başvurunuzu tamamladıktan sonra ekranda adınızın ve konfirmasyon numaranızın yeraldığı bir onay sayfası göreceksiniz. Lütfen bu sayfanın çıktısını alınız. 2 Mayıs 2018 tarihinden itibaren
www.dvlottery.state.gov web sitesindeki “Entrant Status Check” (Başvuru Durumu Kontrol) linkinden kişisel bilgilerinizi ve konfirmasyon numaranızı girerek başvurunuzun durumunu kontrol edebileceksiniz.

DV-2019 kurasını kazanıp kazanmadığınızı ve göçmen vize görüşme tarihinizi sadece bu web sitesinden “Entrant Status Check” (Başvuru Durumu Kontrol) linkinden öğrenebilirsiniz. A.B.D. Hükümeti kişilere direkt bilgilendirme yapmayacaktır. Bu link başvurunuza nasıl devam edebileceğinize dair bilgi alabileceğiniz tek yerdir.

E-DV başvurunuzu tamamlamak için aşağıdaki bilgileri vermeniz gerekmektedir:

1. İSİM – Soyisim, ilk isim, orta isim. Adınız pasaportunuzda geçtiği şekliyle yazılmalıdır.

2. CİNSİYET – erkek veya kadın

3. DOĞUM TARİHİ – gün, ay, yıl

4. DOĞDUĞUNUZ ŞEHİR.

5. DOĞDUĞUNUZ ÜLKE – Doğum yerinizin şu anda bağlı olduğu ülkeyi yazınız.

6. DV PROGRAMINA KATILIM İÇİN UYGUN OLDUĞUNUZ ÜLKE – Programa katılım için uygunluk ülkeniz normal şartlarda doğduğunuz ülke olacaktır. Uygunluk ülkeniz yaşadığınız yerle ya da, eğer doğduğunuz ülkeden farklıysa, şimdiki vatandaşlığınız ile ilgili değildir. Uygunluk ülkeniz görüşmenizi yapmak istediğiniz yer de değildir.

7. KATILIMCI FOTOĞRAF(LAR)I –. Kendinizin ve eğer varsa eşiniz ve tüm çocuklarınızın son altı ay içinde çekilmiş fotoğraflarını eklediğinizden emin olunuz. İstenilen fotoğraf özellikleri ilgili teknik açıklamalara bakınız. Halen Amerikan vatandaşı ya da Yeşil Kart sahibi olan eş ve çocuklarınızın fotoğraflarını eklemenize gerek yoktur; ancak eklemeniz herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Grup fotoğrafları kabul edilmeyecektir; her bir birey için ayrı fotoğraf eklenmelidir. Fotoğraflarınızın üzerinde oynanmış olduğu ya da istenilen özelliklerde olmadığı durumlarda başvurunuz geçersiz sayılabilir ya da vize başvurunuz reddedilebilir. Geçen yıl yapılan programda (DV-2017) kullanılan fotoğrafın aynısını bu seneki başvuruda kullanmak başvurunun geçersiz sayılmasına sebep olacaktır.

8. POSTA ADRESİ – Postayı alacak kişinin adı,
Açık adres 1. satır,
Açık adres 2. satır,
Şehir/Kasaba,
Bölge,
Posta kodu,
Ülke.
9. ŞU ANDA YAŞADIĞINIZ ÜLKE
10. TELEFON NUMARASI – Tercihe bağlı
11. E-POSTA ADRESİ – Doğrudan erişiminiz olan ve gelecek sene Mayıs ayında kazanaların açıklanmasından sonra da erişiminizin olacağı bir e-posta adresi veriniz. Kurayı kazanırsanız ve Başvuru Durumu Kontrol web sitesi üzerinden kazandığınıza dair yapılan bilgilendirmeye cevap  verirseniz Dışişleri Bakanlığı ile olacak daha sonraki yazışmalarınız e-posta yolu ile olacaktır ve göçmen vize görüşmenizle ilgili detayların Başvuru Durumu Kontrol sayfasında mevcut olduğu bilgisi de size e-posta yoluyla bildirilecektir. Dışişleri Bakanlığı kurayı kazandığınıza dair hiçbir zaman eposta yolu ile bildirim yapmayacaktır.

12. BUGÜN İTİBARİYLE TAMAMLAMIŞ OLDUĞUNUZ EN SON EĞİTİM SEVİYESİ –
(1) Sadece ilkokul, (2) Lise terk, (3) Lise diploması, (4) Meslek yüksekokulu, (5) Üniversite terk, (6) Üniversite diploması, (7) Yüksek lisans terk, (8) Yüksek lisans diploması, (9) Doktora terk, (10) Doktora diploması.

13. BUGÜN İTİBARİYLE MEDENİ HAL – (1) Bekar, (2) evli ve eşi Amerikan Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi olmayan, (3) evli ve eşi Amerikan Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi olan, (4) boşanmış, (5) dul, ya da (6) yasal olarak ayrı yaşayan. Eşinizin ismini, doğum tarihini, cinsiyetini, doğduğu şehri, doğduğu ülkeyi ve sizinkiyle aynı özelliklere sahip fotoğrafını başvurunuza ekleyiniz.
Vize alabilecek durumda olan eşin başvuru formuna eklenmemesi esas başvuru sahibinin vize görüşmesi sırasında diskalifiye olmasına sebep olacaktır. Bu durumda başvuruya dahil edilen tüm
aile fertlerinin vizeleri de reddedilecektir. Halen ayrı yaşadığınız eşinizi mahkeme tarafından yasal olarak verilmiş bir ayrı yaşama kararı olmadığı durumda başvurunuza eklemelisiniz. Amerikan
Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi eşler için vize gerekmemektedir. Bu sebeple “evli ve eşi Amerikan Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi olan” seçeneğini seçtiğiniz durumda size eşiniz ile ilgili ek sorular sorulmayacaktır.

14. ÇOCUKLARIN SAYISI – Sizinle birlikte ikamet etmiyor veya DV programı ile göçmenlik hakkı almak istemiyor olsalar bile 21 yaşından küçük ve evli olmayan tüm çocuklarınızın isimlerini, doğum tarihlerini, cinsiyetlerini ve doğdukları şehir ve ülke bilgilerini başvuru formunuza eklemeniz gerekmektedir. Her çocuğunuz için aynı teknik özelliklere sahip fotografları da yüklemeniz
gerekmektedir. Lütfen aşağıda listelendiği şekilde çocuklarınızı eklediğinizden emin olunuz:
 Hayatta olan tüm öz çocuklar;
 Sizin tarafınızdan evlat edinilmiş hayatta olan tüm çocuklar ve;
 Hayatta olan, evli olmayan ve DV başvurusunun yapıldığı tarih itibariyle 21 yaşını doldurmamış tüm üvey çocuklar. Çocuğun ebeveyniyle yasal olarak ayrılmış olsanız ya da çocuk sizinle yaşamıyor veya ABD’ye göç etmeyecek olsa dahi elektronik başvurunuza eklenmelidir.

Evli ve 21 yaşın üzerindeki çocuklar DV programına uygun değillerdir. Ancak, Çocuk Statüsünü Koruma Kanunu (Child Status Protection Act) bazı durumlarda 21 yaşını doldurmuş çocukları koruma altına almaktadır. Eğer DV başvurunuzu evli olmayan çocuğunuz 21 yaşını doldurmadan önce yaptıysanız ancak çocuğunuz vizeyi almadan 21 yaşını doldurduysa, yasa kapsamındaki koşullar sağlandığı takdirde çocuğunuz vize işlemleri sırasında 21 yaşının altındaymış gibi muamele görebilir. ABD vatandaşı veya yeşil kart sahibi çocukların çeşitlilik vizesine ihtiyaçları yoktur ve kendilerine vize verilmeyecektir. Bu durumda olan çocuklarınızı başvurunuza eklediğiniz veya eklemediğiniz takdirde başvurunuz diskalifiye olmayacaktır. DV koşullarına uygun olan bütün çocuklarını başvuruya eklemeyen başvuru sahipleri vize görüşmesi sırasında diskalifiye olacak ve dosyadaki tüm aile fertlerinin başvuruları da reddedilecektir.

Bir Cevap Yazın