Amerika’ya İlk Uçuş

Amerika’ya ilk uçuşumu dün itibariyle gerçekleştirmiş bulunuyorum. Normalde çoğu konu için şansız bir insan olduğumu düşünsem de dün ne kadar şanslı olduğumu hala yaşayarak gösterdim sanırım. Dün uçağım havalandıktan 2-3 saat sonra uçakta aldığımız haber sayesinde canlı bomba patladığını öğrendik. Şanslıyım çünkü bir kaç saat sayesinde hala hayattayız ama bizim gibi şanslı olmayan bir çok kişi artık aramızda değiller. Artık aramızda olmayanların ailelerine sabır dilemekten başka elimizden bir şey gelmiyor artık. Bunu yazma sebebim bu sitenin her ne kadar Amerika ve green card hakkında bilgilendirmek olsa da aynı zamanda kişisel bir blog olmasıdır.

Kısa bir giriş yaptıktan sonra asıl konumuza geçebiliriz.Amerika’ya biletinizi aldınız uçuş gününz geliyor. 24 saat önce online check in işleminizi yapabiliyorsunuz fakat Amerika’nın acayipliklerinden birisi olaraktan uçuş kartınızı bastırmak için Amerika’da kalacağınız yer pasaport numaranız vs bilgilerinin istendiği bir ek güvenlik formu doldurmanız gerekiyor. Formu doldurduktan sonra uçuş kartınızı bastırabiliyorsunuz. Ben Türk Havayolları’nın TK0011 sefer sayılı uçağı ile geldim. Uçak oldukça büyük ve koltuk aralıkları ekran ikramlarvs düşünüldüğünde 11 saatlik uçuş için oldukça yeterliydi. Ayrıca uçakta wifi hizmeti satın alıp uçuşunuz boyunca telefonuzun uçuş modunda wifi açık bir şekilde internetten faydalanabiliyorsunuz. 1 saatlik ücreti 9,99$ 24 saatlik ücreti 14,99$. Biraz fazla bir ücret olabilir fakat benim için yaşanan olaylar doğrultusunda biraz zorunluluk gibi olduğu için satın aldım. Satın alma işlemini kredi kartınızı kullanarak yapabiliyorsunuz.

Havalimanı girşinden itibaren yaklaşık 4 farklı notada arama ve kontrolden geçiyorsunuz Gate 229A Atatürk Havalimanı’nın bayağı bir uzak köşesinde ve uçakta 300- 400 kişi falan olduğu düşünülürse en azından 2-3 saat arasında havalimanında olmanız hayrınıza olur.

image image

Uçakta size yine Amerika’nın zorunlu kıldığı bir gümrük formu doldurmanız isteniyor formun doldurulması oldukça basit yine klasik olarak nerede kalacağınızı, yanınızda yiyecek, 10000$ üzerinde para satmak için eşya olup olmadığını soruyor. Eğer satmak için bir şey ögütmüyorsanız yanınızda kişisel kullanımınız için olan laptop, tablet vs. bildirmeniz gerekmiyor. Bu durumda bilgilerinizi yazıp imzalıyorsunuz.

Uçaktan indikten sonra valizini teslim almadan önce sıraya girip gümrük kısmından geçiyorsunuz burada pasaportunuz ve vizeniz kontrol ediliyor. Benim gibi Green Card ile gelenler için Konsolosluktan gelen sarı zarfınızı teslim ettiğiniz yer burası. Sarı zarfı pasaportunuzla birlikte veriyorsunuz içeriğini kontrol ediyor vize görüşmesinde verdiğiniz adresin geçerli olup olmadığını soruyor eğer farklı bir adreste yaşayacaksanız bu nokta yeni adresinizi vermeniz gereken nokta çünkü burada yapılan işlemden sonra(USCIS Immigrant Fee’yi ödediğinizi düşünerek) kartınız hazırlanmaya başlıyor ve burada verdiğiniz adres kartınızı. Gönderileceği adres oluyor.

Gümrük noktasından geçtikten sonra valizinizi banttan alıp bir sıraya daha giriyorsunuz. Bu sıra yarım saatten fazla sürdü benim için. Burada bagajlarınızın açılıp didik didik arandığı kısım ama nedense benim yaşadığım muhabbet hoşgeldiniz nasılsınız devam edebilirsiniz şeklinde 1 dk falan süren bi muhabbetti.

Bu kısmı da sıkıntısız geçtiyseniz artık havalimanından çıkabilirsiniz. Amerika’ya hoşgeldiniz. Artık yapmanız gereken tek şey green cardınızın size teslim edilmesini beklemek o arada da etrafı bir güzel gezmek. Şahsen ben öyle yapmaya başladım bugün (:

4 Comments

Bir Cevap Yazın