2017 Green Card Çekilişi Sonuçları

Herkese merhaba, 2016 yılının Eylül- Kasım ayları arasında eğer siz de green card için başvurunuzu yaptıysanız sonuçların belirlenmesine çok az bir süre kaldı. 2017 Green Card çekilişi bu 2016’da başvuranların şanslarının dönüp dönmediğinin belli olduğu çekilişin sonuçlarıdır. Her sene mayıs ayının başında belli olan green card çekilişi bu sene çekilişin resmi sitesinde açıklandığı üzere 3 Mayıs’ta belli olacak. Sitede söylenen 3 Mayıs sabahı fakat ülkemizde saat farkından dolayı akşam üzere belli olur. O yüzden sabahtan itibaren siteyi denemenize gerek yok.

 

 

Sonuçlar açıklandıktan sonra https://www.dvlottery.state.gov/ESC/ linke tıkladığınızda daha önce başvuru aşamasında size verilen “confirmation number”, soyisiminiz ve doğum yılınızı girerek sonucunuzu öğrenebiliyorsunuz. Kazandığınızı ya da kazanamadığınızı anlamak için karşınıza iki farklı ekran çıkacaktır.

Bir tanesi eğer kazandıysanız(umarım ki iyi haberi almışsınızdır);

win

Eğer kazanamadıysanız(şansınızı tekrar deneyin);

Picture-5

Büyük olasılıkla çok farklı bir problem yaşanmadığı sürece bu iki ekrandan bir tanesi ile karşılaşacaksınız. Umarım ki ilk ekranı görüp daha sonraki aşamaya geçersiniz ve hayallerinizi gerçekleştirmek için gereken adımı atmış olursunuz.

Çok yaşanmamış olsa da eğer ilk çekiliş sonuçları o yılki kotayı dolduramazsa kotayı doldurmak için ilk çekilişte kazanamayan numaraların ileriki aylarda kazanabilme şansı oluyor. Bu çok olası bir ihtimal değil fakat yine de böyle bir ihtimal olduğunu bilmek ilk seferde kazanamayanlar için biraz da olsa umut sağlayabilir. Kazanamayanların ekranında görebilecekleri üzere numarınızı her ihtimale karşı kaybetmemeniz çok önemli. Şans size ileriki aylarda gülerse o zaman yine başvuru yapmış olduğunuz numarayı kullanacağınız için bu zamana kadar sıkı sıkı sarıldığınız “confirmation number”inize bir kaç ay daha sarılmanız gerekebilir.

Onun dışında green card’a istediğiniz sene kadar başvurabildiğiniz için bu sene kazanamamış olmanız gelecek sene kazanamayacağınız anlamına gelmiyor. O yüzden kazanamadım hayallerim suya düştü diye düşünmektense gelecek sene çıkar diye düşünerek Eylül-Kasım ayını bekleyip bir sonraki senenin çekilişine katılmak en güzel yol olacaktır. Sonuçta çıkana kadar başvurabilirsiniz. Kimse sizden para istemez içiniz rahat olsun (:

Peki ilk aşamada kazandım artık ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız, daha önceden yazmış olduğum; Green Card Çekilişini Kazandım! ve Çekilişi Kazandım Ne Yapmalıyım? başlıklı yazılarımı inceleyebilirsiniz. Yazılarda ne yapmanız, ne yapmamanız gerektiğini basit bir şekilde anlatmaya çalıştım. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşırsanız yorum atmaktan lütfen çekinmeyin.

 

Şimdiden herkese isteklerinin gerçekleşmesini dilerim.

 

16 Comments

Bir Cevap Yazın